Kościół pw. Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych w Goręczynie

Zdjęcie: Wikipedia

Parafia w Goręczynie należy do najstarszych na Pomorzu – została założona prawdopodobnie w XIII wieku. Patronką pierwszej, drewnianej jeszcze świątyni była św. Agata.

W 1639 roku kartuzi, dawni opiekunowie parafii, wybudowali murowaną świątynię w stylu barokowym. Budowla ta, w zmienionej postaci, dotrwała do dziś. Na zewnętrznej wschodniej ścianie kościoła znajduje się tablica erekcyjna z XVII wieku. W 1772 roku kościół został konsekrowany. W 1905 roku powiększono budowlę poprzez dobudowanie po bokach transeptu, dzięki czemu budynek uzyskał kształt krzyża. Obecny kształt architektoniczny świątyni jest skutkiem restauracji prowadzonej w latach 1912-1914.

Najstarsze, gotyckie zabytki kościoła to figura Matki Bożej Miłosierdzia w głównym ołtarzu oraz rzeźba św. Barbary. Na wieży znajduje się ważący 717 kg dzwon z 1400 roku. Cennym zabytkiem jest też rzeźba św. Brunona (XVII wiek), patrona kartuzów, która stoi w ogrodzie plebanii. Wyposażenie kościoła pochodzi głównie z XVII i XVIII wieku. Należą do niego ołtarze, witrażowe okna, odnowiona chrzcielnica, zabytkowa ambona, odrestaurowane organy, obrazy i sztandary oraz kaszubskie świeczniki.