EDUKACJA I INSTYTUCJE KULTURY
Historia edukacji
Ze względu na to, że aż do połowy lat 90. XX wieku język kaszubski nie posiadał jednolitych standardów dotyczących pisowni i ortografii, jego nauczanie rozpoczęło się stosunkowo późno. Inną trudnością był również brak wykwalifikowanych nauczycieli, programów nauczania oraz podręczników. Z tego powodu na Uniwersytecie Gdańskim utworzono ostatecznie lektorat języka kaszubskiego oraz podjęto próby uruchomienia specjalizacji z zakresu kaszubistyki na kierunku filologia polska. Inicjowano również inne programy edukacyjne, głównie w formie podyplomowych studiów, w celu wykwalifikowania nauczycieli do uczenia języka kaszubskiego oraz rozpoczęto prace nad autorskimi programami i podręcznikami.
W 1991 roku powstało Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach oraz Szkoła Podstawowa w Głodnicy w gminie Linia, które wyznaczają początek zinstytucjonalizowanej edukacji kaszubskiej. Stopniowo nauka języka kaszubskiego stawała się coraz powszechniejsza, zwłaszcza w szkołach podstawowych i gimnazjach. W 2005 roku po raz pierwszy przystąpiono do matury z języka kaszubskiego (w liceum w Strzepczu). Obecnie w ramach przedmiotu fakultatywnego uczy się go w szkołach ponad 20 tysięcy dzieci i młodzieży.
W 2014 roku po raz pierwszy odbyła się rekrutacja na kierunek etnofilologia kaszubska na Uniwersytecie Gdańskim. Powstanie tego kierunku było efektem wieloletnich starań środowisk kaszubskich, a jego istnienie uważa się za kluczowe dla interesu społecznego Kaszubów. Jednak ze względu na zbyt niską liczbę kandydatów nie w każdym roku akademickim uruchamiano nauczanie na tym kierunku. Na etnofilologii kaszubskiej można kształcić się w trybie studiów stacjonarnych pierwszego stopnia, a jej absolwenci mogą zostać nauczycielami dwóch specjalizacji – języka polskiego i kaszubskiego.
Więcej informacji
- Strona internetowa Uniwersytetu Gdańskiego przedstawiająca kierunek etnofilologia kaszubska
- Książka: Kazimierz Kossak-Główczewski, „Edukacja kaszubska. Antologia tekstów”, Wydawnictwo Region, 2019
- Książka – praca zbiorowa: „Edukacja kaszubska. Tradycje, aktualność, perspektywy. Praca monograficzna”, Wydawnictwo Naukowe Akademii Pomorskiej w Słupsku, 2012
- Prezentacja „Oświata na Kaszubach. Osiągnięcia na przestrzeni ponad 20 lat”
- Książka: Renata Mistarz, „Edukacja kaszubska”, Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, Gdańsk, 2018
- Artykuł: Adela Kożyczkowska, „Edukacja kaszubska: rzecz o tym, jak praktyka edukacyjna „zaczepiła i ugruntowała” myślenie pedagogiczne. Przyczynek do namysłu nad teorią praktyki”, 2015
Wikipedia
[https://pl.wikipedia.org/wiki/Kaszuby
dostęp: 21.10.2021]
Portal pomorskie.naszemiasto.pl
[https://pomorskie.naszemiasto.pl/etnofilologia-kaszubska-wraca-na-uniwersytet-gdanski-w-2019/ar/c1-4906182
dostęp: 21.10.2021]
Instytucje kultury
Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury
ul. Sobieskiego 255
84-200 Wejherowo
www.wck.org.pl