Kościół pw. Chrystusa Króla w Kołczygłowach

Początki parafii w Kołczygłowach sięgają odległych czasów (pierwsza wzmianka o wsi pojawia się już w 1374 roku), jednak trudno ustalić dokładną datę jej powstania. Obecna bryła świątyni została wzniesiona w 1821 roku. Jest to budowla szachulcowa zbudowana z pruskiego muru i oryginalnie zwieńczona wieżą, która jednak uległa zniszczeniu w latach 90.

Kościół ewangelicki został tu założony w XIV wieku i wtedy wybudowano prawdopodobnie drewnianą świątynię. Protestancka wspólnota w Kołczygłowach funkcjonowała w społeczności kaszubskiej i do 1744 roku kazania głoszono w języku Słowińców. Patronat nad kościołem sprawował ród Puttkamerów, władający zarówno Kołczygłowami, jak i okolicznymi majątkami. To właśnie w tym kościele, 28 lipca 1847 roku, związek małżeński zawarli Johanna von Puttkamer i Otto von Bismarck, późniejszy kanclerz Rzeszy.

Zdjęcie: Wikipedia
kolczyglowy-kolczyglowy-kosciol-2
Zdjęcie: Portal Powiatu Bytowskiego Kaszuby.pl
Niestety, 6 grudnia 2001 roku, w wyniku pożaru kościół w Kołczygłowach doszczętnie spłonął. Pozostały tylko zewnętrzne mury budynku. Dało to impuls do wielkiej pracy nad odbudową świątyni i już 23 listopada 2002 roku kościół został na nowo konsekrowany. Obecnie znajdują się tu rzeźby Pasquale Galbusera wykonane z białego marmuru: ołtarz, ambona i chrzcielnica oraz trzymetrowa figura Jezusa Chrystusa wykonana z drzewa oliwnego. W kościele od 1 maja 2011 roku znajduje się również ołtarz Jana Pawła II, w którym umieszczone są jego relikwie (w postaci włosów).