Kościół pw. św. Marcina z Tours
i Wyznawcy w Borzyszkowach

Pierwsza wzmianka dotycząca parafii borzyszkowskiej pochodzi z 1352 roku. W 1721 roku w Borzyszkowach był wielki pożar, podczas którego spaliła się prawie cała wioska oraz kościół. Nową świątynię (stojącą do dziś) poświęcono w 1723 roku, a prace wykończeniowe trwały do 1726 roku.

Wśród wiernych przekazywana jest następująca legenda: „po pożarze kościoła ludzie byli zdania, iż miejsce, gdzie stała świątynia, jest felerne, trzeba zatem kościół parafialny postawić w innym miejscu. Spory w sprawie nowej lokalizacji zakończyć miało następujące wydarzenie: na Świętego Jana (24 czerwca) spadł śnieg na miejscu spalonego kościoła. Społeczność odczytała to wydarzenie jako znak, iż nowa świątynia winna stanąć na dotychczasowym miejscu.”

Zdjęcie: Wikipedia
Zdjęcie: Portal Powiatu Bytowskiego Kaszuby.pl
Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, z dwukondygnacyjną wieżą, na kamiennej podmurówce. We wnętrzu budowli ściany są drewniane, znajduje się tam również drewniany strop z zakrzywieniami. Belka tęczowa o dekoracji kwiatowo-roślinnej zawiera późnobarokowe rzeźby stojące obok krzyża. Pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku ołtarz główny wykonany został w stylu klasycystycznym, o dekoracji roślinno-festynowej, z wazami, puttami oraz rzeźbami świętych. W kościele znajdują się również późnobarokowe (pochodzące z pierwszej połowy XVIII wieku) ołtarze boczne, chrzcielnica, ambona oraz feretrony.